Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego DZIECI NIE RYBY…

11 grudnia w naszej szkole uroczyście podsumowaliśmy projekt „Dzieci nie ryby i swój głos mają”. Rano oznakowaliśmy teren byłego obozu, a o godzinie 11-ej zaproszeni przez nas goście zebrali się w specjalnie udekorowanej przez nas sali gimnastycznej, by zobaczyć, co przez kilka ostatnich miesięcy robiliśmy dla pamięci o dzieciach z obozu przy ulicy Przemysłowej. Pokazaliśmy film, zaprezentowaliśmy demo „Niepodręcznika” do nauki o wojennych losach dzieci, ogłosiliśmy wyniki konkursu fotograficznego, zorganizowaliśmy spotkanie z byłymi więźniarkami obozu przy ulicy Przemysłowej – Panią Krystyną Spigiel i Panią Joanną Piotrowską, przeprowadziliśmy dla naszych rówieśników lekcję o historii obozu, oddaliśmy też głos dorosłym.
Pani Katarzyna Zielińska z Biura Promocji Urzędu Miasta Łodzi odczytała list Prezydent Miasta Łodzi, Pani Hanny Zdanowskiej. Nasze zdolności i wysiłki, dzięki którym uroczystość zyskała właściwą oprawę graficzną, choreograficzną i muzyczną, docenili Ksiądz biskup Adam Lepa i Mateusz Koprowski z Angorki. Halina Cyrulska, Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty w Łodzi, pomogła nam we wręczeniu nagród laureatom konkursu fotograficznego „Dzieci nie ryby i swój głos mają”, który zorganizowaliśmy dla uczniów szkół podstawowych Łodzi i województwa łódzkiego. Pani Anna Maria Wesołowska, przedstawicielka Rzecznika Praw Dziecka, zachęcała nas do zabierania głosu i obiecała, że wkrótce do nas przyjedzie, by pomóc nam w założeniu kącika prawnego.
Okazało się, że wyprzedziliśmy Jej plany, prezentując podczas uroczystości skrzynkę, przygotowaną przez naszych rodziców z myślą o wszystkich dzieciach, które chciałyby nas powiadomić o swoich troskach i problemach, zadać ważne pytania. Zawsze czuliśmy, że w miejscu, w którym 75 lat temu, z chwilą utworzenia obozu dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej, odebrano dzieciom wszelkie prawa, łącznie z tym najważniejszym – prawem do życia, pamięć o ofiarach obozu powinniśmy łączyć z myśleniem o sytuacji dzieci – tu i teraz.
Czy wraz z zakończeniem projektu kończy się nasza pamięć o dzieciach z obozu przy ulicy Przemysłowej?
Nieopodal budynku szkoły zakopaliśmy kapsułę pamięci z przesłaniem dla naszych rówieśników. Zobowiązaliśmy uczniów naszej szkoły z roku 2067 do zrealizowania projektu na rzecz dzieci. My już w tej chwili zastanawiamy się, co dalej… Bardzo chcielibyśmy kontynuować współpracę z Panią Agatą Czajkowską z Uniwersytetu Łódzkiego, z Panią Anną Jurek i Panią Aleksandrą Dulas z Łódzkiej Gazety Społecznej Miasto Ł, z Panem Arturem Ossowskim z łódzkiego oddziału IPN, Panem Filipem Jasieczkiem ze Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Łodzi i z Panem Michałem Adamiakiem z Centrum Dialogu. Bardzo cieszymy się, że przyjęli nasze zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie „Dzieci nie ryby i swój głos mają”. Przygotowywanie z nimi scenariuszy lekcji na temat wojennych losów dzieci jest dla nas początkiem wspólnego pamiętania o dzieciach z obozu przy ulicy Przemysłowej. Dziękujemy wszystkim (w tym łódzkim mediom), którzy pomagali nam zrealizować wszystkie działania projektowe, dzięki którym prawdziwe stało się hasło, że „Dzieci nie ryby i swój głos mają”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi – uczestnicy projektu

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

O projekcie – link

Leave a Reply

O nas

STOWARZYSZENIE U SIEBIE – AT HOME
ul. Żelechowskiego 6 lok. 9,
30-124 Kraków, Polska.
KRS:0000226512
REGON:356912159
NIP:677-22-44-969